تبلیغات
ماشین های المان - BMW M3 CSL & Porsche 911 Carrera 2
BMW M3 CSL & Porsche 911 Carrera 2در هنگام ترمز گیری قبل از ورود به پیچهای تند ، هیجگونه اثری از عدم تعادل در ترمز گیری و یا پائین آمدن جلوی خودرو دیده نشده و با وارد عمل شدن شاسی استثنائیM3 ، این خودرو با كمی كم فرمانی“ under steer ″ پیچ را طی مینماید . اگر راننده در این شرائط دور موتور را افزایش دهد عقب خودرو كمی منحرف شده و در یك حركتی نمایشی چرخهای عقب شروع به هرزگردی مینمایند . دیفرانسیل قفل شونده M power این خودرو در این شرائط از هرزگردی بیش از اندازه چرخ سمت داخلی پیچ جلوگیری مینماید و نیرو را به چرخ سمت خارج پیچ منتقل میکند . طراحی بی عیب و نقص سیستم تعلیق عقب آن باعث میشود تا پس از اتمام پیچ براحتی و بدون از دست دادن تعادل و منحرف شدن محور عقب به سمت چپ و راست ( Fish Tailing ) حركت در خط مستقیم را از سر بگیرد . البته در این میان تایرهای نیمه اسلیك نیز بخوبی ایفای نقش نموده و با اتكاء بر سطح تماس گسترده شان مثل بادكشی خودرو را به سطح جاده می چسباند .
 رانندگی با 911 متفاوت و منحصر بفرد است و وضعیت قرار گرفتن موتور آن در عقب خودرو باعث میشود تا حركت خودرو چند برابر حس شوند ، قابلیتهای حركتی 911 بستگی زیادی به توانائی راننده آن دارد و در حركت پر شتاب با آن باید به دقت و به نرمی رفتار نموده و در واقع جاده را پیش بینی نمود .
 رانندگی در این نسل از 911 مخاطراتی كه در رانندگی با مدلهای اولیه آن وجود داشت ( به دور خود جرخیدن یا اصطلاحا اسپین Spin در سر پیچها ) با اتكاء بر سیستم های الكترونیكی و بهبود سیستم تعلیق رفع گشته است ولی در هر صورت خودروئی است كه باید رانندگی با آنرا فرا گرفت ، تا بتوان این خودروی بسیار سریع و چابك را کنترل نمود . در مقایسه باM3 CSL فرمان آن طبیعی تر بوده و ناهمواریهای سطح جاده را بهتر به راننده اطلاع میدهد . در پیچهای پر سرعت اطمینان بخش تر از رقیب خود و در پیچهای تند چابكتر و سبكتر عمل میكند و در خروج از پیچ مثل گلوله ای از جا كنده میشود


پورشه 911 از تمام امكانات رفاهی از جمله تهویه مطبوع ، سیستم صوتی برخوردار بوده و برای استفاده هر روزه مناسب میباشد ، حتی در ترافیك نیز خارق العاده است . عملكرد مناسب کلاچ و ترمز آن در سرعتهای نزدیك به پیاده روی انسان و یا سرعتهای بالا ، بدون عیب و نقص است . بطور خلاصه باید گفت كهBMW در تبدیل خود روی خانوادگی اسپرتیM3 به یك خودروی اسپرت تر موفق بوده است ولی در دراز مدت 911 انتخاب بهتری میباشد . BMW در تلاش خود برای كاهش وزن و افزایش قدرت از هیچ اقدامی فروگذار نكرده است . قدرت ، سبكی ، آئرودینامیك ، چسبندگی و ترمز ، زمینه هائی بوده اند كه BMW در بهبود دینامیك مدل M3 CSL خود آنها را دچار تغییر نموده است . البته لازم به یادآوری است كه مدل M3 معمولی خود به عنوان الگوئی برای خودروهای پر قدرت خانوادگی به شمار می آید . اولین اقدام BMW كاهش وزن M3 بود ، زیرا این مسئله به تنهائی كافی است تا فرمان پذیری ، ترمز گیری و قابلیتهای حركتی خودرو بهبود پیدا كند . در این زمینه بخش ام . موتور اسپرت ( M-motor sport ) وزن این مدل را 10درصد كاهش داده كه بسیار چشمگیر است . اقلام حذف شده در این رابطه عبارتند از :


صندلیهای برقی ( جایگزین كردن آنها با صندلیهائی با فریم فایبرگلاس ) حذف سیستم تهویه مطبوع سبكسازی دربها و تودوزیهای داخلی حذف برخی عایقهای صوتی و حرارتی .

همانطور كه در ابتدای این مقاله ذكر شد سقف این مدل از جنس فیبر كربن است كه باعث کاهش شش كیلوگرم از وزن سقف میگردد . این موضوع از اهمیتی مضاعف برخوردار است زیرا باعث پائینتر آمدن مركز ثقل و بهبود قابلیت حرکتی خودرو در سر پیچها میشود . سپر جلو تا حدی بزرگتر شده كه هدف از این تغییر كاهش نیروی بالا برنده ( lift ) در سرعتهای بالا میباشد . حفره ای كه روی سپر جلو دیده میشود ورودی هوای موتور است . شیشه عقب خودرو نیز نازكتر از مدل استاندارد است .

حال می پردازیم به شاسی كه در این مدل مجهز به فنرهای كوتاهتر شده و سیستم تعلیق با توجه به كاهش وزن خودرو از نو تنظیم شده است . قطر دیسكهای ترمز نیز از mm325 بهmm 345 افزایش یافته است . وزن رینگهای چرخ و تایرها نسبت به مدل استاندارد 11كیلوگرم سبكتر شده است . موتور M3 استاندارد و سیستمdouble vanos آن خود یك شاهكار مهندسی است . (سیستم double vanos سیستمی است كه در آن تایمینگ میل سوپاپهای ورودی و اگزوز متغییر است ) . در مدل استاندارد هر سیلندر دارای پروانه گاز (Throttle Body) منحصر به خود میباشد . مهندسین موفق شده اند با تغییر میل سوپاپها مدت زمان باز بودن سوپاپها را افزایش داده و با افزایش جریان هوا و كاهش بار اگزوز قدرت این موتور را از 343 به 360 اسب بخار افزایش دهند یعنی 111 اسب بخار در ازاء هر لیتر حجم موتور كه در بین موتورهای اتمسفری ( بدون سوپرچارجر یا توربوچارجر ) خارق العاده است .